Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/cache.php on line 36 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/query.php on line 21 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/theme.php on line 540 FotoSpace » Článek » William-Adolphe Bouguereau: Odpočinek

William-Adolphe Bouguereau: Odpočinek

26. Říjen 2008 - 13:05 / Gimi / Přečteno 1,878 x


William-Adolphe Bouguereau: Odpočinek

William-Adolphe Bouguereau (30. listopadu 1825 - 19. srpna 1905) byl významný francouzský akademický malíř období realismu, jedna z největších osobností malířství období 19. století. Narodil se v La Rochelle ve Francii. O malování jevil zájem už od raného mládí a tak nakonec dostal svolení stát se studentem na École des Beaux-Arts v Paříži, kde dostal mimo jiných menších ocenění v roce 1850 i Grand Prix de Rome a jeho obrazy s nádechem realismu se začaly každoročně vystavovat na výstavách v Pařížském salonu, kde se staly velice oblíbenou raritou.
Bouguereau věnoval malování většinu svého volného času a za jeho celý život zhotovil několik desítek skvostných obrazů, které si zaslouží úctu. V jeho díle převažují mytologické jevy, zřejmě pro velký autorův zájem o mytologii a o většinu věcí s ní související. Přestože mezi lidmi, kteří se ani krajně nezajímají o malířství či nemalují nepatří příjmení Bouguereau mezi známé, ale mezi malíři je to osobnost nepostradatelná a za svého života byl Bouguereau považován za jednoho z největších malířů světa. Dokonce i jeho kolegové Degas a Monet k němu chovali úctu a obdiv. Jeho nejslavnější obraz Zrození Venuše, z roku 1879 zná od vidění mnoho lidí, kteří se o umění nezajímají.

Bouguereauova díla byly za jeho života velmi oblíbená, dychtivě kupovaná za nemálo vysoké ceny, zvláště francouzskými milionáři, což za nedlouhou dobu zaručilo Bouguereauovi skvělé finanční zabezpečení. Jeho obrazy byly ve své době jedinečné a originální a kritiky většinově pochvalované. I za jeho života se pořádalo několik výstav, které trvají až dodnes převážně ve Francii, USA a Anglii; v Česku se konají jen zřídka. Bouguereau nijak nepodporoval rozvoj a nové vkusy v malířství, zvláště v lidských postavách. V jeho obrazech je cítit citlivost ve vytvoření každého malého detailu a skvělé propracovanosti. Bouguereauovým zdrojem nebyla však jen mytologie, ale také scény na ulicích, na polích atd., které ho zaujaly. Příkladem toho je například obraz Mladá pastýřka (1869), který zobrazuje dívku pasoucí ovce.

William-Adolphe Bouguereau byl společenský člověk, který v mnohém spoléhal na své přátele, kterých měl mnoho. Nepříliš rád se přizpůsoboval novým zvyklostem, a to platí u jeho díla. Miloval historii, o kterou se zajímal a rád chodil na vycházky do přírody, kde se odreagovával od „rušného“ života ve městě. Hodně jeho přátel ho popisovalo jako spolehlivého a milého člověka, kterému závisí na jeho budoucnosti. Rád navštěvoval své kolegy malíře, zvláště Claude Moneta s kterým zůstával i v písemném kontaktu.

Je až smutnou záležitostí, že si po celá desetiletí nenašel Bouguereau místo v encyklopediích o malířství či malířích. Dnes je situace naprosto odlišná a několik desítek muzeí dnes vystavuje jeho skvostné práce, které se staly legendou v akademickém malířství. Měl kolem sebe několik žáků, kteří po jeho smrti rozšířili jeho dílo i do okolních zemí. Jeho vliv na budoucí akademické malíře byl a do určité míry dodnes je obrovský.

William-Adolphe Bouguereau, legenda akademického malířství 19. století, zemřel 19. srpna 1905 ve věku 79 let ve svém rodném francouzském městě La Rochelle, které velmi miloval.


William-Adolphe Bouguereau: Odpočinek - Otevřít plnou velikost

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/William-Adolphe_Bouguereau
Další foto: http://images.google.cz/images?hl=cs&q=William-Adolphe%20Bouguereau

Hodnocení a zařazení článku

 Nejhorší Průměr Nejlepší (zatím nehodnoceno)
Načítám ... Načítám ...

Kategorie: Umění 
Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.Nejlépe hodnocené články


Září 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]