Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/cache.php on line 36 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/query.php on line 21 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/theme.php on line 540 FotoSpace » Článek » Duha

Duha

23. Červen 2008 - 22:34 / Gimi / Přečteno 6,702 x


Duha

Duha je fotometeor (optický úkaz) vznikající v atmosféře Země. Předpokladem pro vznik duhy je přítomnost vodních kapek v atmosféře a Slunce či Měsíce, jehož světlo těmito kapkami může procházet. Podobný úkaz může vzniknout i drobných ledových krystalech v atmosféře. Tento jev se pak nazývá Halo. Za deště nebo mlhy prochází světlo každou jednotlivou kapkou. Protože má voda větší index lomu než vzduch, světlo se v ní láme. Index lomu je různý pro různé vlnové délky světla a povrch kapky má tvar koule. Světlo se tedy rozkládá na jednotlivé barevné složky, které se odrážejí na vnitřní stěně a opouštějí pod různými úhly kapku. Kapky, které jsou ve stejné úhlové vzdálenosti od zdroje světla (Slunce) či Měsíce se pak jeví, jako by měly stejnou barvu. Proto má duha tvar kruhu, případně jeho části.

Vztah mezi úhlem dopadu, úhlem lomu, indexem lomu optického prostředí a rychlosti šíření elektromagnetického záření (světla) vyjadřuje Snellův zákon. Jedním z prvních, kdo se seriózně zabýval podstatou vzniku duhy byl anglický vědec Isaac Newton. V dešťové kapce může dojít nejen k jednomu, ale k více odrazům světelného paprsku.

Při dvou vnitřních odrazech lze pozorovat druhou, tzv. sekundární duhu. Hovoří se také o dvojité duze. Sekundární duha se objevuje nad první duhou (která se pak označuje jako primární), tzn. má větší poloměr než primární duha, a posloupnost barev v sekundární duze je opačná než v duze primární. Sekundární duha bývá také obvykle výrazně slabší než primární duha.

Za vhodných podmínek lze pozorovat také třetí, tzv. terciární duhu. Hovoří se pak o trojité duze. Terciární duha má větší poloměr než sekundární duha. Terciární duha bývá ještě méně výrazná než sekundární duha.

Vzácně lze pozorovat na obloze i duhu, která vytvoří uzavřený kruh nebo ovál. Tento jev nastává za situace kdy je slunce vysoko na obloze a je překryto padající vodou pocházející z dešťových mraků, kterou unáší vítr apod.

Foto: “Semi-circle double rainbow (second one, barely discernible) in Wrangell-St. Elias National Park, Alaska.”


Duha - Otevřít plnou velikost

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Duha
Další foto: http://images.google.cz/images?hl=cs&q=Rainbow
Poznámka: Tuto fotografii najdete na Anglické verzi Wikipedie

Hodnocení a zařazení článku

 Nejhorší Průměr Nejlepší (zatím nehodnoceno)
Načítám ... Načítám ...

Kategorie: Příroda, Úkazy 
Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.Nejlépe hodnocené články


Září 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]