Lori mnohobarvý

11. Březen 2012 - 14:24 / Gimi / Přečteno 7,908 x


Lori mnohobarvý

Lori mnohobarvý (Trichoglossus haematodus) je výrazně zbarvený pták z čeledi papouškovitých (občas bývá řazen i do samostatné čeledi loriovití). Jedná se také o velmi oblíbený druh chovaný v zajetí. Lori mnohobarvý, jak už z jeho samotného názvu vyplývá, je velmi výrazný pták, na jehož opeření nalezneme téměř všechny barvy duhy. Dorůstá 25 - 30 cm a v rozpětí křídel dosahuje zhruba 17 cm. Ačkoli se jednotlivé poddruhy ve zbarvení viditelně liší, jejich společným znakem je modrá hlava a břicho, výrazný oranžový pruh na hrudi, zelená svrchní strana těla a oranžový nebo červený zobák. U některých poddruhů se na oranžově zbarvené hrudi objevuje také tmavé pruhování.

Obývá Austrálii, území východní Indonésie (souostroví Moluky a Západní Novou Guineu), Papuy Nové Guiney, Nové Kaledonie, Šalamounových ostrovů a Vanuatu. V Austrálii je běžný podél východního pobřeží, v rozmezí od Queenslendu po Jižní Austrálii a severozápadní Tasmánii.

Jako nepůvodní druh se dnes vyskytuje také v Perthu, západní Austrálii, Aucklandu, na Novém Zélandu a v Hong Kongu. Jeho přirozeným biotopem jsou lesy různého druhu.

Lori mnohobarvý žije v párech, které se občas shlukují do hejn. Při střežení svého hnízdiště a potravního teritoria je přitom velmi agresivní a dokáže odsud vypudit i ptáky větší velikosti, než je on sám (např. flétňáka australského).

Živí se zejména nejrůznějším ovocem, požírá také pyl a nektar, jehož sběr mu usnadňuje zvláštně přizpůsobený jazyk. V Austrálii začíná obvykle hnízdit již na začátku jara. Hnízdo si buduje nejčastěji v dutinách stromů.


Lori mnohobarvý - Otevřít plnou velikost

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lori_mnohobarv%C3%BD
Další foto: http://images.google.cz/images?hl=cs&q=Trichoglossus+haematodus
Poznámka: Tuto fotografii najdete na Anglické verzi Wikipedie

Hodnocení a zařazení článku

 Nejhorší Průměr Nejlepší (zatím nehodnoceno)
Načítám ... Načítám ...

Kategorie: Ptáci, Zvířata 
Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.Nejlépe hodnocené články


Říjen 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]