Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/cache.php on line 36 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/query.php on line 21 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/theme.php on line 540 FotoSpace » Článek » Sakura

Sakura

24. Únor 2009 - 14:01 / Gimi / Přečteno 2,653 x


Sakura

Sakura je japonský název stromu třešně a jejich květů. Plody třešní (v Japonsku nazývané sakuranbo) jsou z jiného druhu stromu. Domovem sakury je mnoho asijských států, např. Japonsko, Čína, Indie a Korea. Japonsko má mnoho variant sakury (více než 200 kultivarů). Během období Heian (794 – 1191) převzala japonská společnost mnoho zvyků z Číny, včetně zvyku pozorování květů (japonsky hanami), kdy císařská rodina, básníci, zpěváci a aristokracie nejčastěji oslavovali květy sakury. V Japonsku byly pěstovány stromy třešní pro svou krásu a zkrášlení okolí Kjótské šlechty, nejméně od roku 794. V Číně funkci sakury původně zastával strom švestky ume (dnes se zařazuje mezi druhy meruňky), ale v polovině 9. století ho nahradila sakura.

Svátek Hanami: Každý rok japonští meteorologové a veřejnost sledují s příchodem teplejšího počasí květy sakury. Sakura začíná nejdříve rozkvétat na jihu Okinawy, kde je v plném květu kolem 30. března, v Kjótu a Tokiu rozkvétají sakury většinou na konci března nebo začátkem dubna. Rozkvět sakurových stromů postupuje do oblastí ve vyšších nadmořských výšek a na sever, na Hokkaidó přichází o několik týdnů později (kolem 10. května). Japonci věnují velkou pozornost předpovědím začátku kvetení sakury a po rozkvětu se vydají do parků, svatyní a chrámů, aby se příbuznými a známými pokochali krásou rozkvetlých květů. Svátky zvané Hanami oslavují krásu sakury a pro mnoho Japonců jsou příležitostí se uvolnit a potěšit z pěkného pohledu. Zvyk hanami je velmi starý - kronika z osmého století Nihon Shoki zaznamenává, že oslavy Hanami byly pořádány již v třetím století našeho letopočtu.

Největší japonské školy a veřejné budovy mají stromy sakury ve svém okolí. V Japonsku začíná fiskální rok a školní rok v dubnu, v mnoha částech ostrova Hokkaidó je první pracovní den a školní den v období rozkvětu sakur.

Zatímco v Číně třešňové květy symbolizují ženskou krásu, ženskost nebo lásku, v Japonsku, kvůli krátké kvetoucí době sakury, jsou symbolem pomíjivé povahy života. Třešňové květy také symbolizují oblaka, díky své povaze tvořit shluky květů.

Květy jsou také častou ozdobou na všech druzích spotřebního zboží v Japonsku, včetně kimon, papírnického zboží a nádobí.

Sakura je předzvěstí dobrého bohatství, je symbolem lásky, zalíbení a také reprezentuje jaro.

Během druhé světové války, byla sakura používána pro motivaci a manipulaci japonských obyvatel. Japonští piloti malovali po straně letadel květy sakury či si s sebou brali na své mise větvičky stromů. Třešňový květ namalovaný na straně bombardéru symbolizoval intenzitu a pomíjivost života.

Ve svých koloniálních zemích císařské Japonsko často zasazovalo stromy sakury jako symboly “nároku na obsazené oblasti jako japonský prostor”.

Velmi oblíbeným kultivarem sakury je v Japonsku Somei Yoshino. Její květy jsou téměř bílé, v blízkostí kmenu s lehkým růžovým nádechem. Její květy opadají obvykle do týdne, před rozpukem listů. Proto stromy vypadají jako celé bílé. Tato varieta získala své jméno podle vesnice Somei, která je nyní částí čtvrti Toshima v Tokiu. Vyšlechtěna byla v druhé polovině 19. století na konci období Edo.

Zimní sakura (fuyuzakura/Prunus subhirtella autumnalis) začíná kvést na podzim a pokračuje s kvetením sporadicky přes zimu. Je křížencem mezi třešní Tokyo Higan (edohiganzakura/P. incisa) a Mamezakura/P. pendula.

Dalšími kultivary jsou yamazakura, yaezakura a shidarezakura. Yaezakura má velké květy, se silně růžovými okvětními lístky. Shidarezakura, nazývaná též převislá třešeň, má větve ohnuté směrem dolů jako smuteční vrba, při kvetení vytváří vodopády květů.


Sakura - Otevřít plnou velikost

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Sakura
Další foto: http://images.google.cz/images?hl=cs&q=Cherry%20blossom
Poznámka: Tuto fotografii najdete na Slovenské verzi Wikipedie

Hodnocení a zařazení článku

 Nejhorší Průměr Nejlepší (zatím nehodnoceno)
Načítám ... Načítám ...

Kategorie: Rostliny 
Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.Nejlépe hodnocené články


Září 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]