Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/cache.php on line 36 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/query.php on line 21 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/theme.php on line 540 FotoSpace » Článek » North American P-51 Mustang

North American P-51 Mustang

12. Únor 2009 - 22:04 / Gimi / Přečteno 2,066 x


North American P-51 Mustang

North American P-51 Mustang byl jednomístný stíhací letoun dlouhého doletu, který během druhé světové války sloužil na straně spojenců; během ní se stal nejúspěšnějším stíhačem. Většinou doprovázel bombardéry při náletech na Německo a spojencům pomohl získat vzdušnou převahu. Byl nasazen i v Tichomoří proti Japonsku. Korejskou válku stroj začal jako hlavní stíhačka a bitevní letoun spojenců, ale na jejím konci byl nahrazen proudovými letouny. Nicméně v některých letectvech Mustang sloužil ještě na začátku 80. let a několik jich létá dodnes jako akrobatické letouny.

Mustang byl původně vyvinut pro britské královské letectvo, protože nemělo dostatek strojů proti Luftwaffe. Firma North American měla tedy licenčně stavět letouny Curtiss P-40, ale nakonec navrhla, že během krátké doby navrhne vlastní letoun a Britové souhlasili.

První letoun vzlétl 26. října 1940, 178 dní po objednávce. Konstrukce prototypu byla výborná, byl použit nový laminární profil křídla, který byl větší při zachování stejné velikosti draku letounu, vešel se do něho celý podvozek, zbraně s municí i palivové nádrže. Nevýhodou byl motor Allison, který měl ve větších výškách nízký výkon a tak RAF stroje používala jen na průzkum. Americké letectvo zařadilo variantu A-36 jako bitevní letoun.

Britové pak do verze P-51A zamontovali svůj motor Merlin a výkony letounu, jako rychlost a stoupavost, výrazně vzrostly. Letouny byly poté sériově vyráběny jako P-51B a C s těmito motory, které v licenci stavěla firma Packard. Letouny, díky svému doletu, dokázaly letět s bombardéry nad Berlín a zpět. Následovaly verze D a K, které měly snížený hřbet a kapkovitý kryt kabiny, který zlepšil výhled, navíc mohly nést i přídavné nádže, což zvýšilo už tak velký dolet. Vrcholem válečné produkce byla verze H, která byla skoro o půl tuny lehčí než verze D a dosahovala rychlosti až 784 km/h, čímž se letoun stal nejrychlejším na straně spojenců. Další variantou byl dvoutrupý Twin Mustang.

Po válce letoun sloužil asi v 55 zemích; bojoval např. na straně Izraele ve válce za nezávislost a suezské krizi proti „hrdým arabským armádám“. Nebo v roce 1962 během indonézské invaze na nizozemskou Novou Guineu.


North American P-51 Mustang - Otevřít plnou velikost

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/North_American_P-51_Mustang
Další foto: http://images.google.cz/images?hl=cs&q=North%20American…
Poznámka: Tuto fotografii najdete na Španělské verzi Wikipedie

Hodnocení a zařazení článku

 Nejhorší Průměr Nejlepší (1 hodnocení, 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...

Kategorie: Letadla, Technika 
Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.Nejlépe hodnocené články


Září 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]