Sekvojovec obrovský

8. Únor 2009 - 17:46 / Gimi / Přečteno 2,520 x


Sekvojovec obrovský

Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum), zvaný též mamutí strom, je nejmohutnější strom na Zemi. Sekvojovec obrovský patří do kdysi bohatě zastoupené skupiny jehličnanů, které prodělaly svůj rozkvět ve druhohorách, v období křídy. Tento strom jako botanický druh byl evropské civilizaci neznámý až do roku 1841, kdy cestovatel John Bidwell náhodou narazil na porost Calaveras. Jeho zprávám nechtěl zprvu nikdo věřit, ale již roku 1853 se jeho semena vyvážela do Evropy a východních států USA. Vzácnost sekvojovce byla brzy rozpoznána, a tak byl tento druh chráněn před těžbou a v místech jeho výskytu byly vyhlášeny přírodní parky.

V Británii se pro něj používalo jméno Wellingtonia podle vévody Wellingtona, který zemřel krátce předtím, než první semena sekvojovce přišla do Evropy.

Sekvojovec obrovský je velkolepý strom impozantních rozměrů. Po celý rok zelený, až 80 m vysoký jehličnan s kuželovitou korunou a poměrně hustým zavětvením. Kmen je u báze ztlustlý, potom se však postupně zužuje. Větve starších stromů se nacházejí výše nad zemí. V mládí vyrůstají z kmene přeslenitě, ve stáří pak nepravidelně.

Borka je nápadně měkká a tlustá (až 50 cm), u starých stromů je hluboce zbrázděná a popraskaná. Vyskytuje se v různých barevných odstínech mezi ryšavou a špinavě tmavohnědou.

Jehlice jsou uspořádány spirálovitě nebo ve 3 podélných řadách. Jejich délka je 5–10 cm. Jsou dlouhé, kopinaté nebo šupinovité, dlouze zašpičatělé, svrchu ploché, vespod podélně brázdité. Jejich barva je tmavozelená nebo modravě zelená.

Šišky mají charakteristickou stavbu. Dorůstají velikosti až 8 cm, jsou vejčitě kulovité a mají zdřevnatělé plodní šupiny. Za každou šupinou se vytváří 5 semen se 2 tenkými křídly.

Sekvojovec obrovský se dnes v přírodě vyskytuje pouze ve výškách mezi 1500 až 2500 m nad mořem, a to na západních svazích Sierry Nevady v Kalifornii, v Evropě však byl již dříve hojně vysazován jako okrasná dřevina v parcích.


Sekvojovec obrovský - Otevřít plnou velikost

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Sekvojovec_obrovsk%C3%BD
Další foto: http://images.google.cz/images?hl=cs&q=Sequoiadendron%20giganteum
Poznámka: Tuto fotografii najdete na wikimedia commons

Hodnocení a zařazení článku

 Nejhorší Průměr Nejlepší (1 hodnocení, 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...

Kategorie: Rostliny 
Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.Nejlépe hodnocené články


Leden 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]