Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/cache.php on line 36 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/query.php on line 21 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/theme.php on line 540 FotoSpace » Článek » Rosnatka okrouhlolistá

Rosnatka okrouhlolistá

2. Únor 2009 - 21:03 / Gimi / Přečteno 1,846 x


Rosnatka okrouhlolistá

Rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia) je masožravá rostlina z rodu rosnatek rostoucí nejčastěji v rašeliništích, mokřadech a močálech. Patří k nejběžnějším druhům rosnatek - je rozšířená v celé severní Evropě, na Sibiři, v severní Americe, Japonsku a na Nové Guinei. Přisedlé rostliny které měří v průměru obvykle 3 až 5 cm. Listy jsou pokryty načervenalými chlupy které vylučují lepkavý výměšek. Rostou v přízemní růžici z jejíhož středu vyrůstá neochlupený stonek nesoucí bílé až růžové pětičetné květy. Semena jsou podlouhlá, nahnědlá, o velikosti 1-1,5 mm.

V zimním období rosnatka okrouhlolistá vytváří tzv. hibernaculum - těsně sdružené listy blízko při zemi, což jí umožňuje přestát chladné počasí.

Rosnatka okrouhlolistá se vzácně kříží s rosnatkou anglickou (Drosera anglica) za vzniku křížence rosnatky obvejčité (Drosera x obovata).

Rosnatka okrouhlolistá se živí hmyzem jejž přitahuje svou jasně červenou barvou a lepkavými kapkami obsahujícími sladkou látku, jež pokrývají listy. Masožravý způsob obživy rosnatka vyvinula v důsledku nedostatku živin v kyselých biotopech kde roste. K rozpuštění polapeného hmyzu přilepeného k výrůstkům na listech používá enzymy a z jeho těla tak získává dusičnany a jiné výživné látky.

V severní Americe roste ve všech částech Kanady kromě kanadských prérií a tundry; vyskytuje se na jižní Aljašce, na severozápadním pobřeží Pacifického oceánu a podél Apalačského pohoří dále na jih až do států Georgia a Louisiana.

Roste ve velké části Evropy včetně Britských ostrovů, ve Francii, zemích Beneluxu, Německu, Dánsku, Švýcarsku, České republice, Polsku, Bělorusku, Pobaltí, Švédsku a Finsku, dále v severním Španělsku, Rumunsku, na Islandu a v jižních částech Norska a Grónska. Řídce se vyskytuje v Rakousku, Maďarsku a v některých dalších balkánských zemích.

V Asii roste na Sibiři a v Japonsku, v částech Turecka, v oblasti Kavkazu, poloostrovu Kamčatka, v Jižní Korei a na Nové Guinei.

Foto: detail listu.


Rosnatka okrouhlolistá - Otevřít plnou velikost

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Rosnatka_okrouhlolist%C3%A1
Další foto: http://images.google.cz/images?hl=Drosera%20rotundifolia

Hodnocení a zařazení článku

 Nejhorší Průměr Nejlepší (1 hodnocení, 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...

Kategorie: Rostliny 
Jeden komentář k článku “Rosnatka okrouhlolistá”

  1. nicole sedlackova píše:

    tadyty stranky jsou sssuuupppeeerrr to vam reknu

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.Nejlépe hodnocené články


« Louvre
Září 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]