Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/cache.php on line 36 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/query.php on line 21 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/theme.php on line 540 FotoSpace » Článek » Láva

Láva

27. Leden 2009 - 17:49 / Gimi / Přečteno 6,044 x


Láva

Láva je geologické označení roztavené horniny, která se dostává na povrch během sopečných erupcí, či lávových výlevů. Její podzemním ekvivalentem je magma, které vystupuje sopečným jícnem a nebo v okolí litosférických zlomů a prasklin na zemský povrch, kde se následně rozlévá do okolí v závislosti na své viskozitě. Teplota lávy se pohybuje obyčejně v rozmezí mezi 700 až 1 200 °C. Je tvořena roztavenými fázemi hornin, krystaly a plyny, které při kontaktu s okolním prostředím začínají vlivem nevyvážené teploty chladnout.

Láva se většinou dostává do vzájemné interakce se dvěma nejdůležitějšími prostředími - vodou a vzduchem, které ovlivňují její výsledný vzhled (texturu, strukturu) a vlastnosti. Při kontaktu s vodou dochází k rychlému utuhnutí lávy vlivem prudkého ochlazování, což se projevuje na vzniku sklovité struktury na povrchu. Dochází ke vzniku lávových polštářů, kterými je tvořena větší část oceánského dna na oceánské kůře. Při ochlazování vzduchem dochází k pozvolnějšímu ochlazování lávy, která má tvar chladnout pomaleji a k tvorbě krystalických struktur ve jejím nitru. V závislosti na mocnosti tuhnoucí lávy, může láva tuhnout od několika minut po roky. Při dlouhodobějším tuhnutí lávy dochází často ke vzniku kamenných varhan.

Láva se dělí v závislosti na její viskozitě, která respektive závisí na obsahu Si02 složky a to přímou úměrou. Čím více Si02 je obsaženo v lávovém složení, tím se láva stává vizkóznější, což značí, že láva je z pohledu pH kyselá. Pro přehlednost je níže uvedeno člěnění lávy (respektive i magmatu) s procentuálním zastoupením.

Kyselé lávy - obsah Si02 je do 65 % - Láva typu AA, Intermediální lávy - obsah Si02 do 52 %, Bazické lávy - obsah Si02 do 44 %, Láva typu Pahoe-hoe (česky provazovitá láva), Ultrabazické lávy neexistují, jelikož ty na zemském povrchu reagují a stávají se bazickými.

Láva typu AA je kyselá láva, která díky vysoké viskozitě je málo pohyblivá a špatně soudržná, má tendence tvrdnout již v jícnu sopky a tím zapříčiňovat jeho ucpání. Následný výstup dalšího magmatického materiálu zapříčiňuje narůstání tlaku v jícnu, což vede ke vzniku explozivních sopek. Explozivní sopka pak následně během exploze vyvrhuje část svého vulkánu do okolí, čímž způsobuje případné materiální škody. Společně s tím dochází ke vzniku pyroklastického mraku, jenž může zasáhnout velké okolní oblasti. Častým případem jsou tendence vytvářet vytlačené kupy, sypané kužele sopek a podobné útvary.

Láva typu Pahoe-hoe má své označení z Havajských ostrovů, kde se vyskytuje nejčastěji. Český ekvivalent je provazovitá láva. Jedná se o lávu s velmi malým obsahem Si02, který se projevuje nízkou viskozitou a špatnou přilnavostí. Láva pahoe-hoe je velice pohyblivá a může se pohybovat i rychlostmi desítek km/h a urazit několik kilometrů lávovými kanály či po povrchu než se ochladí a ztuhne. Jejím častým výlevem a pohyblivostí vznikají štítové sopky a rozsáhlé výlevné platformy, které jsou základní stavební jednotkou kontinentální kůry. Nejznámějšími štítovými sopkami jsou největší hory Sluneční soustavy na Marsu jako Olympus Mons, Ascraeus Mons, Arsia Mons. Nebezpečí tohoto typu lávy je v tom, že během výlevu zasáhne velké oblasti, či se může rychle přemístit do oblasti poměrně vzdálených od místa erupce. Často také tvoří velké výlevné oblasti, ve kterých dochází ke vzniku lávových jezer. Tyto výlevy utvořily v minulosti nejspíše velké platformní oblasti kontinetální kůry.

Zvláštním případem lávy je tzv. polštářová láva (anglicky pillow lava), která vzniká na kontaktu žhavé lávy se chladným vodním prostředím. Voda okamžitě lávu ochlazuje na povrchu, což má za následek vytvoření „polštáře“ s typicky sklovitou strukturou na povrchu. Tlak tlačící se lávy u prostřed polštáře dále narůstá až se na nějakém místě opětovně provalí a vznikne další polštář. Děj se opakuje do doby, dokud je dostatečný tlak přicházející lávy. V konečném výsledku vzniká pole s polštářovou lávou.

Tento druh lávy je nejtypičtější pro oblasti oceánský riftů, kde dochází ke vzniku nové oceánské kůry. V současnosti je na většině míst oceánské kůry vrstva tvořená polštářovou lávou. Její typické struktury jsou také velmi dobrým pomocníkem při určování historie geologických vrstev, jelikož vypovídá, že horniny v době jejího vzniku byly mořským dnem, či dnem jezera.

Pokud se výlev lávy zastaví o přírodní, či umělou překážku, může vzniknout útvar zvaný lávové jezero, které může dosahovat značných velikostí a který pak chladne mnohem déle než proud lávy, čímž u něj dochází k lepší krystalizaci (středně až hrubozrnitá struktura).

U široké veřejnosti je velmi často rozšířen omyl, že se termín láva zaměňuje za magma, což ale z geologického pohledu je nevhodné smíšení dvou rozdílných termínů. Láva označuje taveninu, která se dostane na povrch, ale magma je tavenina, která je v zemském tělese. Geologové využívají rozdílné termíny pro snažší orientaci a striktně je dodržují.


Láva - Otevřít plnou velikost

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/L%C3%A1va
Další foto: http://images.google.cz/images?hl=cs&q=Lava
Poznámka: Tuto fotografii najdete na Německé verzi Wikipedie

Hodnocení a zařazení článku

 Nejhorší Průměr Nejlepší (1 hodnocení, 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...

Kategorie: Příroda, Úkazy 
Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.Nejlépe hodnocené články


Září 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]