Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/cache.php on line 36 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/query.php on line 21 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/theme.php on line 540 FotoSpace » Článek » 30 St Mary Axe

30 St Mary Axe

26. Leden 2009 - 16:43 / Gimi / Přečteno 1,838 x


30 St Mary Axe

30 St Mary Axe je budova stojící v Londýnské City. Neformálně je známá jako Gherkin (okurka) nebo také Swiss Re Tower, Swiss Re Building nebo Swiss Re Centre, což je označení vztahující se k bývalému vlastníku budovy. Dosahuje výšky 180 m. Stavba je slavná svým tvarem, jehož autory jsou sir Norman Foster a Ken Shuttleworth. Budova stojí na místě původní Baltické burzy, sídla vedení společnosti prodeje lodí a poskytování lodních informací. Ta byla 10. dubna 1992 vážně poškozena výbuchem bomby, kterou zde umístila IRA.

Společnost ochrany národních památek English Heritage a Corporation of London trvaly na tom, aby rekonstrukce budovy zachovala původní vzhled průčelí. Společnost Baltická burza nebyla schopna financovat tak rozsáhlou obnovu a tak prodala pozemek v roce 1995 společnosti Trafalgar House. English Heritage však zjistila, že poškození budovy je rozsáhlejší než se původně předpokládalo, takže netrvala na plné obnově stavby.

V roce 1996 společnost Trafalgar House zveřejnila plán na výstavbu 370 m vysoké stavby s plochou více než 90 000 m2 kancelářských prostor, s vyhlídkovou terasou ve výšce 305 m (1 000 stop). Návrh tvaru budovy byl velmi neobvyklý a připomínal tvarem okurku z čehož vznikla jeho přezdívka Gherkin (anglicky malá okurka nakládačka). Ačkoli společnost Trafalgar House nakonec ustoupila od tohoto plánu, přezdívka zůstala.

23. srpna 2000 bylo vydáno povolení ke stavbě daleko vyšší než byla původní Baltická burza. Jedním z důvodů vydání povolení ke stavbě tak vysoké budovy byl i přesun sídel mnoha významných společností z City do Canary Wharf, protože v City se projevoval nedostatek rozlehlých kancelářských prostor.

Architektonický návrh Foster and Partners vytvořil strukturu podobnou tvarem šišce, pro minimalizaci vzduchové turbulence v okolí budovy. Stavba byla dokončena 28. dubna 2004.

Návrh obdržel prestižní cenu Královské britské společnosti architektů jako nejlepší nová budova roku 2004 a také Emporis Skyscraper Award za rok 2003, jako nejlepší mrakodrap světa dokončený v tomto roce.

Stavba je navržena jako energeticky úsporná stavba a vyžaduje pouze polovinu energie obdobných staveb. Mezery v každém poschodí vytvářejí šest šachet, které slouží jako přirozený ventilační systém. Šachty vytvářejí efekt dvouvrstvého skla a vzduchová vrstva izoluje vnitřní prostory. Architekti omezují dvojité zasklení u obytných budov aby se vyhnuli neúčinnému proudění tepla ale u této stavby je tento efekt využit. Šachty odvádějí v horkých dnech nadbytek tepla z budovy a v zimě je vnitřek budovy ohříván pasívní solární energií. Sklo také dovoluje využít sluneční svit pro osvětlení kanceláří.

Navzdory celkově oválnému skleněnému tvaru, jediný kousek zaobleného skla je použit pouze na vrcholovou část budovy.

Prvním vlastníkem této budovy byla švýcarská zajišťovna Swiss Re, která zde má centrálu pro operace v rámci Velké Británie. Jméno této společnosti se také občas používá pro označení této stavby – Swiss Re Tower. Swiss Re budovu v roce 2007 prodala konsorciu složeném z firem IVG Immobilien AG (Německo) a Evans Randall (Británie) (Financial Times, 5. února 2007). Swiss Re v budově nadále sídlí.

Ve 40. patře, nejvyšším poschodí, je bar pro zaměstnance pracující ve firmách sídlících v budově a jejich hosty, který umožňuje nádherný panoramatický výhled na Londýn. Ve 39. poschodí se nachází exkluzivní restaurace a ve 38. soukromé jídelny.

Zatímco většina výškových budov mívá na střeše zařízení pro výtahy, u Okurky to kvůli vyhlídkové kupoli baru na vrcholu budovy není možné, a tak dosahují hlavní výtahy v Gherkinu jen do 34. patra a pro dosažení 39. patra je potřeba přestoupit do jiného výtahu, jehož kabina není tažena svrchu, ale tlačena ze spoda.

V září roku 2004 u příležitosti Open House Day, kdy jsou zpřístupněny veřejnosti jinak nedostupné budovy, byli někteří návštěvníci nuceni čekat až pět hodin na to aby se dostali dovnitř. To byl rekord v počtu návštěvníků v jedné budově u příležitosti Open House Day.


30 St Mary Axe - Otevřít plnou velikost

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/30_St_Mary_Axe
Další foto: http://images.google.cz/images?hl=cs&q=30%20st%20Mary%20Axe
Mapa: http://maps.google.cz/maps?f=q&hl=cs&geocode=&q=30+st+Mary+Axe+London
GPS: 51.514678 / -0.080547
Poznámka: Tuto fotografii najdete na Anglické verzi Wikipedie

Hodnocení a zařazení článku

 Nejhorší Průměr Nejlepší (zatím nehodnoceno)
Načítám ... Načítám ...

Kategorie: Architektura 
Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.Nejlépe hodnocené články


Láva »
Září 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]