Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/cache.php on line 36 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/query.php on line 21 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/theme.php on line 540 FotoSpace » Článek » Moloch ostnitý

Moloch ostnitý

20. Leden 2009 - 21:35 / Gimi / Přečteno 4,459 x


Moloch ostnitý

Moloch ostnitý (Moloch horridus) je australský ještěr z čeledi agamovitých. Je to bizarní, pomalé stvoření pokryté ostny a jeho vzhled mu vysloužil jméno: moloch je v Bibli jeden z démonů. Ve skutečnosti je moloch ostnitý malá ještěrka živící se mravenci. Moloch ostnitý je jediný zástupce rodu Moloch. Žije v písčitých pouštích a suchých planinách jižní, západní a centrální Austrálie. Jeho délka je 15-20 cm a hmotnost 33-88 g.

Moloch ostnitý je podsaditý ještěr, s tělem pokrytým kónickými ostny. Knoflíkovitý výrůstek na týlu ještěra zřejmě slouží jako „falešná hlava“ k oklamání predátorů. Samice jsou větší než samci. Moloch má schopnost barvoměny - v teple, nebo je-li aktivní, je moloch světle žlutý nebo okrový s červenavými skvrnami, vylekaný moloch je tmavší, stejně tak, je-li chladno. Schopnost změnit barvu, společně s členitým povrchem, jim poskytuje vynikající mimikry, živočich snadno splyne se svým okolím.

Vzhledem je moloch pozoruhodně podobný severoamerickým ropušníkům (Phrynosoma sp.), kteří žijí podobným způsobem života, ale patří do čeledi leguánovitých, nejsou příbuzní molocha. Jejich podobnost je výsledkem konvergentní evoluce.

Moloch ostnitý žije na zemi, v otevřené krajině. Pohybuje se pomalu a trhaně, studené noci a horká poledne přečkává v úkrytu, zbytek dne pak tráví hledáním potravy. Moloch je potravní specialista, živí se pouze mravenci, zvláště rodu Iridomyrmex. Odhaduje se, že za minutu moloch zkonzumuje 24-45 mravenců, při jediném krmení jich pak spořádá velké množství (odhad: 675 až 1000 až 2500).

Moloch má kůži pokrytou hydroskopickými rýhami, které vedou přímo do koutků úst ještěra. Rosa, která kondenzuje na zádech molocha, mu pak stéká přímo do tlamy.

Během roku jsou molochové aktivní na jaře a na podzim, zimu a nejteplejší letní měsíce prospí ve vyhrabaných doupatech. Páří se v srpnu a září, kdy molochové opouštějí svoje teritorium a vydávají se na dlouhé cesty za ostatními jedinci svého druhu. Jsou vejcorodí, samice klade 3-10 vajec do podzemní nory.

Moloch ostnitý, i přes svou kamufláž a ostny, má mnoho nepřátel. V nebezpečí zasune hlavu mezi přední končetiny a predátorovi nabízí k útoku jen hlavu falešnou, také se umí nafouknout vzduchem. V přírodě je lovený varany a také dravými ptáky.


Moloch ostnitý - Otevřít plnou velikost

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Moloch_ostnit%C3%BD
Další foto: http://images.google.cz/images?hl=cs&q=Moloch%20horridus
Poznámka: Tuto fotografii najdete na Německé verzi Wikipedie

Hodnocení a zařazení článku

 Nejhorší Průměr Nejlepší (2 hodnocení, 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...

Kategorie: Plazi, Zvířata 
Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.Nejlépe hodnocené články


Září 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]