Ferrofluid

15. Leden 2009 - 20:52 / Gimi / Přečteno 1,883 x


Ferrofluid

Ferrofluid je tekutá suspenze z mikroskopických magnetických částic (méně než 10 nm), povrchově aktivní látky (surfaktantu) a rozpouštědla (například oleje), magnetickou složkou je většinou hematit nebo magnetit. Ferrofluid upoutává pozornost svými reakcemi na magnetické pole. Lze jej například přimět, aby tekl do kopce. Poblíž magnetického pólu magnetu se na hladině objeví hroty ve směru siločar. Lze jej použít k demonstracím tvarů mag. polí při laboratorních pokusech, k detekci magnetického pole apod.

Praktické využití: Ferrofluidy jsou vyráběny s různým složením pro různé účely použití. Jako mazivo - oproti běžným mazivům je možné ferrofluid udržet v místech, která mají být mazána, pomocí magnetického pole, čehož lze třeba využít u mazání a těsnění ložisek hřídelí. Při strojním obrábění - jelikož vede teplo, obdobně jako jiné podobné suspenze, lze jej použít jako chladicí a mazací suspenzi. Chlazení kmitacích cívek některých reproduktorů pro střední a vysoké kmitočty. Ferrofluid má tu vlastnost, že se dokáže udržet v mezeře mag. obvodu mezi kmitací cívkou a pólovými nástavci, takže je cívka intenzivně chlazena, a zároveň je tlumen její pohyb viskozitou kapaliny

Ferrofluidy jsou poměrně drahé a jejich uplatnění v technické praxi (s výjimkou reproduktorů) zatím není příliš rozšířeno.


Ferrofluid - Otevřít plnou velikost

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ferrofluid
Další foto: http://images.google.cz/images?hl=cs&q=Ferrofluid
Poznámka: Tuto fotografii najdete na Anglické verzi Wikipedie

Hodnocení a zařazení článku

 Nejhorší Průměr Nejlepší (zatím nehodnoceno)
Načítám ... Načítám ...

Kategorie: Technika, Technologie 
Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.Nejlépe hodnocené články


Leden 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]