Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/cache.php on line 36 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/query.php on line 21 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/theme.php on line 540 FotoSpace » Článek » Terakotová armáda

Terakotová armáda

13. Leden 2009 - 18:08 / Gimi / Přečteno 3,160 x


Terakotová armáda

Jako terakotová armáda se označuje vojsko vyrobené z terakotu, které se nachází v čínské provincii Šen-si. Bylo objeveno náhodou v březnu 1974. Dělníci sužovaní suchem se rozhodli vykopat si studnu; namísto vody však nalezli pár soch koní a vojáků. Skládá se převážně z vojáků, výjimkou nejsou ani sochy koní a válečných vozů. Většina soch je v mírně nadživotní velikosti, avšak jsou zde i sochy ve zmenšeném měřítku. Terakotovou armádu nechal vystavět císař Čchin Š’-chuang-ti ve 3. století př. n. l.

Dnes patří toto mauzoleum k největším čínským památkám. Od roku 1987 je součástí světového dědictví UNESCO.

Terakota nebo také terra cotta (latinsky: „vypálená hlína“) je druhem keramiky. Je využívána k výrobě keramiky, vodovodů nebo dekorací staveb. Má hnědooranžovou barvu.

Terakota byla od období starověku využívána, k výrobě soch a sošek, keramiky, cihel nebo střešní krytiny. Nejstarší terakotové sochy bývaly po svém vytvoření sušeny na slunci. Později bývaly vypalovány v popelu otevřených ohnišť a posléze již v pecích při vysokých teplotách, jak je tomu dodnes.

Starověcí Řekové z města Tanagra v Boiótii prosluli svou masovou produkcí vypalovaných terakotových figurek vytvářených pomocí forem. Z pozdějších období vývoje antického Řecka jsou známa také větší terakotová sochařská díla, jako je Zeus unášející Ganyméda. Etruskové využívaly terakoty například k externí výzdobě svých chrámů sochami, akrotérii nebo antefixy.

Mezi lety 210 př. n. l. - 209 př. n. l. si nechal čínský císař Čchin Š´-chuang-ti postavit armádu přes 8000 terakotových vojáků a koní, která s ním byla posléze pohřbena do jeho hrobu.


Terakotová armáda - Otevřít plnou velikost

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Terakotov%C3%A1_arm%C3%A1da
Další foto: http://images.google.cz/images?hl=cs&q=Terracotta%20Army

Hodnocení a zařazení článku

 Nejhorší Průměr Nejlepší (1 hodnocení, 3 z 5)
Načítám ... Načítám ...

Kategorie: Historie 
Jeden komentář k článku “Terakotová armáda”

  1. david píše:

    to je fakt husté hhh.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.Nejlépe hodnocené články


Září 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]