Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/cache.php on line 36 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/query.php on line 21 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/theme.php on line 540 FotoSpace » Článek » Velká rudá skvrna

Velká rudá skvrna

11. Leden 2009 - 17:13 / Gimi / Přečteno 2,073 x


Velká rudá skvrna

Velká rudá skvrna je atmosférický jev v horních částech Jupiterovy atmosféry. Na Jupiteru je pozorovaná již od počátků dalekohledů schopných ji rozpoznat, a je tedy stará přes 300 let. V podstatě se jedná o obrovský hurikán - anticyklónu přibližně dvakrát větší než planeta Země. Otáčí se v západním směru (tedy proti pohybu hodinových ručiček), kdežto zbytek planety rotuje ve východním směru. Její vznik, původ, fyzikální vysvětlení a chování nebylo do současnosti zcela jasně objasněno a pro vědeckou obec je stále velkou neznámou. Skvrna mění svoji velikost, tvar i barvu. I přes několikasetleté trvání nejeví bouřková oblast známky toho, že by docházelo k jejímu slábnutí.

Velká rudá skvrna byla podrobně zkoumána sondou Voyager 1 a 2, které kolem planety prolétaly, a později i Hubbleovým vesmírným dalekohledem, který ho snímal. Pozorováním bylo objeveno, že Velká rudá skvrna není jediným bouřkovým systémem v atmosféře planety, ale že se zde nachází současně i další rudá skvrna a mnoho menších bouřkových systémů. Nová rudá skvrna je někdy nazývána jako Rudá skvrna Junior.

Velká rudá skrvna má nejčastěji ve viditelném spektru červenohnědou barvu, která se ale může měnit. Nikdo zatím nebyl schopen přesvědčivě vysvětlit barvu této skrvny. Obecně se ale vědci shodují, že uvnitř skvrny se rychle pohybují větry dosahující rychlosti až 640 km/h. Jedna teorie předpokládá, že tyto větry vynášejí do vyšších oblastí materiál z nižších vrstev atmosféry, který je pak v kontaktu s ultrafialovým světlem, čímž se aktivují chemické reakce a dojde k jeho zčervenání. V atmosféře Jupiteru byl již detekován plyn, který má laboratorně ověřené podobné vlastnosti v podobě fosfinu (PH3). Chemickou reakcí se uvolňuje fosfor ve formě P4, který má červenou barvu. Mimo této teorie existují i složitější teorie, které předpokládají složitější reakce s více prvky jako je metan, či čpavek. Jiné studie předpokládají sirnou alotropii.

Foto: Voyager 1: Velká rudá skvrna - nepravé barvy.


Velká rudá skvrna - Otevřít plnou velikost

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A1_rud%C3%A1_skvrna
Další foto: http://images.google.cz/images?hl=cs&q=Jupiter%20Great%20Red%20Spot

Hodnocení a zařazení článku

 Nejhorší Průměr Nejlepší (1 hodnocení, 4 z 5)
Načítám ... Načítám ...

Kategorie: Planety, Vesmír 
Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.Nejlépe hodnocené články


Září 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]