Žralok obrovský

5. Leden 2009 - 20:03 / Gimi / Přečteno 2,964 x


Žralok obrovský

Žralok obrovský (Rhincodon typus), též žralok velrybí či nosozubec obrovský, je největší žijící zástupce žraloků. Obvykle dosahuje velikosti kolem osmi metrů, ale v mimořádných případech až 17 metrů. Není však člověku nebezpečný, živí se planktonem a malými rybami. Vyskytuje se v tropických oblastech všech tří oceánů. Tato největší paryba na světě má charakteristické zbarvení - světlé skvrny a pruhy na tmavém pozadí. Její kůže může být tlustá až 10 cm. Relativně velkou tlamu má umístěnou na čelní straně hlavy, napříč může mít až 2 metry a vejde se do ní až 5 lidí. Zuby jsou malé a vzadu v ústní dutině má na vnitřní straně výrůstky vytvářející jakési „síto“, v němž filtruje mořskou vodu.

Žralok obrovský je největším soudobým žralokem. Udává se, že může dorůstat až 20 m, zatím největší změřený exemplář měřil 13,7 m. Na rozdíl od ostatních žraloků není nijak zvlášť dobrý plavec, obvykle se pohybuje rychlostí okolo 5 km/h.

Se svými 15 000 maličkými zuby je však lidem neškodný, neboť se živí jen planktonem, malými rybami a olihněmi. Potravu získává dvěma způsoby: Pluje s otevřenou tlamou a voda jí proudí pusou sama. Sám nasává vodu. Voda se filtruje přes síťovinu, která je umístěna na žábrách , a na ní zůstává plankton, který spolkne. Často se drží poblíž hladiny, kde je nejvíce potravy. Žije samotářsky, ale při velkém výskytu planktonu může žít pospolu i 100 jedinců. Podle Červeného seznamu IUCN je zařazen mezi ohrožené druhy . Pro potápěče je velice atraktivní. Migruje, ale většinou se vždy vrací na stejné místo. Často jej doprovází další druhy ryb.

Žije ve vodách volných moří a oceánů tropického a subtropického pásma. Západ Atlantského oceánu : USA - Brazílie, Východ Atlantského oceánu : Senegal - Angola, Indický oceán, Celý východ Tichého oceánu: Japonsko - Tasmánie, Západ Tichého oceánu: Mexiko - Chile.

Foto: A whale shark in the Georgia Aquarium.


Žralok obrovský - Otevřít plnou velikost

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDralok_obrovsk%C3%BD
Další foto: http://images.google.cz/images?hl=cs&q=Whale%20shark
Poznámka: Tuto fotografii najdete na Anglické verzi Wikipedie

Hodnocení a zařazení článku

 Nejhorší Průměr Nejlepší (1 hodnocení, 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...

Kategorie: Ryby, Zvířata 








Jeden komentář k článku “Žralok obrovský”

  1. katka píše:

    mate to moc hezke a mohlo by tam byt vic ale krasna stranka

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.



Nejlépe hodnocené články


Leden 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]