Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/cache.php on line 36 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/query.php on line 21 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/theme.php on line 540 FotoSpace » Článek » Parthenón

Parthenón

18. Prosinec 2008 - 19:09 / Gimi / Přečteno 2,355 x


Parthenón

Parthenón (řec. chrám panen) byl hlavním chrámem antických Athén zasvěceným bohyni Athéně Parthenos (Panenské). Byl vystavěn v letech 447 - 438 př. n. l. na athénské Akropoli, kde můžeme jeho trosky spatřit dodnes. Chrám byl postaven vedle komplexu dalších staveb na Akropoli v době největšího rozmachu Athén za Perikla jako okázalá demonstrace bohatství a moci Athén a v neposlední řadě jako oslava demokracie. Uměleckou záštitou byl největší antický sochař Feidiás a jeho architekty byli Íktinos a Kallikratés. Svému původnímu účelu, jako chrám Athény, sloužil do 4. stol n. l., tedy téměř 1000 let. V době křesťanství byl přeměněn na chrám Panny Marie a jeho výzdoba byla poškozena. R. 1687 utrpěla stavba největší poškození ve své historii po zásahu turecké prachárny bombou z benátské lodi. Od té doby docházelo k občasnému odvážení zlomků sochařské výzdoby do měst západní Evropy, kde je můžeme v muzeích najít dodnes. Parthenón je zapsán na seznamu UNESCO a od r. 1975 prochází soustavnou rekonstrukcí, nyní i za přispění fondů Evropské unie.

Parthenón byl postaven jako řecký chrám dórského řádu, ale některé jeho prvky jsou řádu iónského. Ke stavbě bylo použito mramoru z nedalekých lomů. Ve starověku byl vnímán jako nejkrásnější dórský chrám. Uvnitř stávala 12 m vysoká socha bohyně Athény ze zlata a slonoviny – dílo sochaře Feidia. Ve vlysu jsou zobrazeny mytologické výjevy – boj bohů s giganty, boj Řeků s Amazonkami, boj Lapithů s kentaury a Pád Tróje. V iónském vlysu okolo vnitřní celly je zobrazen průvod athénských občanů k chrámu Athény během panathénajských slavností. Sochařská výzdoba ve štítech znázorňuje zrození Athény a její vítězství nad Poseidónem o vládu nad Attikou. Návrh sochařské výzdoby a částečně i provedení pochází taktéž od Feidia.


Parthenón - Otevřít plnou velikost

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Parthen%C3%B3n
Další foto: http://images.google.cz/images?hl=cs&q=Parthenon
Mapa: http://maps.google.cz/maps?f=q&hl=cs&geocode=&q=Parthenon+Greece
GPS: 37.971525 / 23.726301

Hodnocení a zařazení článku

 Nejhorší Průměr Nejlepší (zatím nehodnoceno)
Načítám ... Načítám ...

Kategorie: Historie 
Jeden komentář k článku “Parthenón”

  1. Jana píše:

    jo je to tady dobrý člověks e tady hodně dozví…….!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.Nejlépe hodnocené články


Září 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]