Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/cache.php on line 36 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/query.php on line 21 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/theme.php on line 540 FotoSpace » Článek » Měsíční pyramida v Teotihuacánu

Měsíční pyramida v Teotihuacánu

21. Listopad 2008 - 21:44 / Gimi / Přečteno 2,327 x


Měsíční pyramida v Teotihuacánu

Pyramida Měsíce (též Měsíční pyramida, anglicky Pyramid of the Moon, španělsky Pirámide de la Luna) je druhá největší pyramida v Teotihuacánu, posvátném městě předkolumbovské Střední Ameriky. Pyramida Měsíce ohraničuje posvátný okrsek Teotihuacánu ze severu a je dodnes jeho nejméně pochopenou stavbou. Stojí na severním konci Cesty mrtvých a její tvar přesně kopíruje tvar masivu Cerro Gordo v pozadí.

Byla vystavěna postupně, následným přebudováváním a upravováním předchozích staveb. Díky archeologickému výzkumu víme, že bylo celkem pět fází výstavby pyramidy Měsíce, přičemž ta první se datuje do 1. stol. n.l. a je nejstarším teotihuacánským monumentem. Poté samozřejmě neunikla přestavbě ve třetím období, kdy byla zvětšena a dostala nové schodiště a průčelí. Konstrukce této „čtvrté“ pyramidy ukazuje podstatný posun ve velikosti a složitosti a také změnu v její poloze tak, aby byla začleněna do jedinečného a přesného uspořádání města. Byly nalezeny důkazy o tom, že významná přestavba čtvrté pyramidy - pátá část výstavby - nastala ještě předtím, než pyramida dostala svůj konečný vzhled. V této páté konstrukci je zřetelná výrazná změna architektury, polohy a velikosti čtvrté stavby. V části této přestavby byl poprvé na pyramidě Měsíce použit styl talud-tablero. Pyramida se skládá se ze čtyř stupňovitých částí a dříve jí zdobily ještě sochy. Na jejím vrcholu stála tři metry vysoká, 22000 kg vážící kamenná socha, jež byla nalezena a vykopána na úpatí pyramidy. Stavba také skrývá několik podzemních tunelů a místností sloužících k uctívání. Nedávné vykopávky odhalily celkem pět pohřebních komor a vědci předpokládají, že se zde nachází i královská hrobka, ta však nebyla dosud objevena.

Quetzalpapalotlův palác patří mezi významné stavby nacházející se na severní straně náměstí Měsíce, které obklopuje stejnojmennou pyramidu. Struktura a velice propracovaný architektonický styl stavby naznačují, že se jednalo asi o rezidenci členů vládnoucí kasty města. Najdete zde nejreprezentativnější nástěnné malby v Teotihuacánu, na nichž převládají odstíny červené. Uvnitř paláce je několik nádvoří. Mezi ně patří i Sloupové nádvoří, jedna z nejzvláštnějších a nejelegantnějších staveb Teotihuacánu. Ústřední nádvoří obklopují čtyři malé místnosti a ve třech z nich se dochovaly hlavní sloupy v minulosti sloužící jako střešní podpěra. Tyto sloupy zdobí nádherné reliéfy s vyobrazením mýtické bytosti - Opeřeného motýla (Quetzalpapalotl).


Měsíční pyramida v Teotihuacánu - Otevřít plnou velikost

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pyramida_M%C4%9Bs%C3%ADce
Další foto: http://images.google.cz/images?hl=cs&q=Pyramid%20Moon%20Teotihuacan
Mapa: http://maps.google.cz/maps?f=q&hl=cs&geocode=&q=19.699638/-98.84401
GPS: 19.699638 / -98.84401

Hodnocení a zařazení článku

 Nejhorší Průměr Nejlepší (zatím nehodnoceno)
Načítám ... Načítám ...

Kategorie: Historie, Pyramidy 
Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.Nejlépe hodnocené články


Září 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]