Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/cache.php on line 36 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/query.php on line 21 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/theme.php on line 540 FotoSpace » Článek » Mont Blanc

Mont Blanc

1. Listopad 2008 - 22:10 / Gimi / Přečteno 2,203 x


Mont Blanc

Mont Blanc (italsky Monte Bianco) je hora nacházející se na italsko-francouzské hranici v masivu Mont Blancu a je se svými 4807 metry nad mořem nejvyšší horou Alp. Zda je nejvyšší horou Evropy Mont Blanc nebo kavkazský Elbrus, záleží na volbě hranice Evropy, která je dosti libovolná, a různé geografické prameny se v tomto ohledu liší. Mont Blanc je tvořen horninami krystalinika (žula, rula a břidlice) a je pokryt mnoha ledovci, největší z nich nese jméno Mer de Glace.

Masivem Mont Blancu prochází 11,6 km dlouhý tunel, jehož stavba započala v roce 1957 a v roce 1965 byla dokončena. Montblanský tunel spojuje města Chamonix (Horní Savojsko, Francie) a Courmayeur (Valle d’Aosta, Itálie).

Vrchol byl prvně zlezen 8. srpna 1786 Jacquem Balmatem a Michelem Paccardem. První ženou, jež zlezla Mont Blanc, byla v roce 1808 Marie Paradisová.

Na vrchol Mont Blancu je možné vystoupit 4 výstupovými trasami nižší obtížnosti (tzv. normálky), a značným množství horolezeckých výstupů vyšších obtížností. Trasami nižší obtížnosti jsou:

- Cesta přes Dome du Gouter (obtížnost PD-). V létě nejfrekventovanější cesta výstupu na Mont Blanc, nejčastější cesta vůdců s klienty a cestovních kanceláří. Východiskem je Chamonix nebo Saint Gervais na francouzské straně. Ve vrcholový den se obvykle vyráží z chaty Gouter.

- Cesta přes Aiguille du Midi (obtížnost PD+). Též zvaná cestou tří Mont Blanců, neboť sleduje hřeben, kde se nachází několik dalších významných vrcholů masivu Mont Blancu. Technicky nejnáročnější ze snadných výstupů, při sestupu se v jednom místě krátký úsek slaňuje. Východiskem je Chamonix.

- Cesta přes Grand Mulets (obtížnost F/PD-) je technicky nejsnazším výstupem a z větší části je shodná s cestou prvovýstupců. Obtíže a nebezpečí cesty v letních měsících spočívají v množství ledovcových trhlin a ohrožení pádem seraků.

- Cesta přes Aiguilles Grises (obtížnost PD) je standardní cestou z italské strany.


Mont Blanc - Otevřít plnou velikost

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Mont_Blanc
Další foto: http://images.google.cz/images?hl=cs&q=Mont%20Blanc
Mapa: http://maps.google.cz/maps?f=q&hl=cs&geocode=&q=Mont+Blanc
GPS: 45.834002 / 6.863837
Poznámka: Tuto fotografii najdete na Anglické verzi Wikipedie

Hodnocení a zařazení článku

 Nejhorší Průměr Nejlepší (1 hodnocení, 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...

Kategorie: Hory, Příroda 
Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.Nejlépe hodnocené články


Září 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]