Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/cache.php on line 36 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/query.php on line 21 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/theme.php on line 540 FotoSpace » Příroda

Archiv kategorie Příroda

Chrom

11. Březen 2012 / Gimi

Chrom

Chrom, chemická značka Cr, (lat. Chromium) je světle bílý, lesklý, velmi tvrdý a zároveň křehký kov. Používá se v metalurgii při výrobě legovaných ocelí a dalších slitin, tenká vrstva chromu chrání povrch kovových předmětů před korozí a zvyšuje jejich tvrdost. Chrom je nejtvrdším elementárním kovem a vyznačuje se mimořádně nízkou reaktivitou a vysokou chemickou odolností. Byl objeven roku 1797 Louisem Nicolasem Vauquelinem. Zobrazit celý článek »

Zlato

30. Říjen 2011 / Gimi

Zlato

Zlato, chemická značka Au, je krychlový minerál.

Morfologie: Velmi častý je tvar plíšku, mikroskopická zrnka obvykle elipsoidického tvaru a valouny (nuggety), některé i značných rozměrů. Vzácně tvoří drobné krystalky, nejčastěji ve formě osmistěnu, někdy i krychle, nebo jejich spojky. Jednosměrným vývojem či zploštěním krystalů vznikají krystalové nepravidelnosti, plíšky a drátky. Zobrazit celý článek »

Sádrovec

6. Květen 2010 / Gimi

Sádrovec

Sádrovec (hydratovaný síran vápenatý), je jednoklonný minerál. Název pochází z řeckého gypsos – sádra. Sedimentární, vysrážením z mořské vody v mělkých zálivech. Dále hydrotermální, z vulkanických plynů (fumaroly) a příležitostně jako druhotný minerál v oxidační zóně sulfátových usazenin. Je známo asi 70 tvarů krystalů, mezi nejrozšířenější patří tabulky, prizmatické, jehličkovité a čočkovité tvary. Často dvojčatí (vlaštovčí ocasy) Zobrazit celý článek »

Grand Canyon

2. Březen 2009 / Gimi

Grand Canyon

Grand Canyon je nejznámější a mylně považován za největší kaňon na světě. Vytvořila jej řeka Colorado v severní Arizoně ve Spojených státech amerických. Tvoří podstatnou část národního parku Grand Canyon, jednoho z prvních národních parků založených v USA. Prezident Theodore Roosevelt byl jedním z hlavních zastánců založení tohoto parku, k ochraně zdejší krajiny. Kaňon, který tok řeky Colorado modeloval milióny let je téměř Zobrazit celý článek »

Fudži

26. Únor 2009 / Gimi

Fudži

Fudži (Fudži-san) je nejvyšší hora Japonska. Rozkládá se na hranici mezi prefekturami Šizuoka a Jamanaši na západ od Tokia, z kterého je za jasného počasí viditelná. Hora stojí osamoceně uprostřed nížin při tichomořském pobřeží ostrova Honšú. Sopka vznikala opakovaným vyvrhováním lávy a popela a jedná se tedy o stratovulkán. V současnosti je Fudži považována za aktivní sopku s malou pravděpodobností erupce. Zobrazit celý článek »

Jezero Malawi

23. Únor 2009 / Gimi

Jezero Malawi

Malawi nebo Njasa (anglicky Lake Malawi, portugalsky Lago Niassa, svahilsky Nyasa) je jezero v Africe na hranicích Mosambiku, Tanzanie a Malawi. Nachází se ve zlomové propadlině. Má rozlohu 30 800 km2. Dosahuje maximální hloubky 706 m. Leží v nadmořské výšce 472 m. Břehy jsou srázné a skalnaté, vysoké zvlášť na severu a severovýchodě. Jižní část kotliny leží v široké propadlině. Břehy jsou zde obklopeny úzkým pruhem pobřežní roviny Zobrazit celý článek »

Aitutaki

4. Únor 2009 / Gimi

Aitutaki

Aitutaki, známý též jako Araura, je jeden z ostrovů v souostroví Cookovy ostrovy. Nachází se severně od Rarotongy. Žije na něm přibližně 2 000 obyvatel. Je druhým nejnavštěvovanějším ostrovem celého souostroví. Hlavní město je Arutanga, nacházející se na západní straně ostrova. Cookovy ostrovy (angl.: Cook Islands; další názvy: Cook-Archipel, Mangaia-Archipel, Hervey-Inseln) je svrchovaný stát a skupina ostrovů ležících v Tichém oceáně Zobrazit celý článek »

Září 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]