Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/cache.php on line 36 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/query.php on line 21 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /DISK2/WWW/gimiweb.net/fs/wp-includes/theme.php on line 540 FotoSpace » Historie

Archiv kategorie Historie

Skalní město Petra

22. Únor 2009 / Gimi

Skalní město Petra

Petra (Al-Butra) je skalní město a archeologické naleziště v Jordánsku. Od roku 1985 je zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V bibli je označováno jako Selá a Arabové je mu dali jméno Mojžíšovo údolí. Petru najdete za vstupní branou nazývanou siq. Město původně vzniklo jako pohřebiště v dokonale krytém místě, kde se setkávají tři údolí (Vádí al-Araba). Město bylo založeno pravděpodobně mezi Zobrazit celý článek »

Akvadukt v Segovii

14. Únor 2009 / Gimi

Akvadukt v Segovii

Akvadukt v Segovii je jeden z nejlépe dochovaných antických římských akvaduktů na Pyrenejském poloostrově. Patří k dominantám španělského města Segovia, lze jej spatřit např. i na jejím erbovním znaku. Pro svou mimořádnou historickou hodnotu byl v roce 1985 celý akvadukt společně s historickou částí Segovie přiřazen ke světovému dědictví. Segovia je město ve středním Španělsku severně od Madridu, středisko provincie Segovia Zobrazit celý článek »

Rongorongo

10. Únor 2009 / Gimi

Rongorongo

Rongorongo je systém glyfů, objevený v 19. století na Velikonočním ostrově. Není zřejmé, zda se jedná o proto-písmo či skutečné písmo. Znaky se, navzdory množství pokusů, dosud nepodařilo rozluštit. Až na několik glyfů vytesaných do kamenů, jsou všechny nalezené znaky vyřezány do dřevěných tabulek. O způsobu čtení vět psaných písmem Rongorongo je mnoho teorii ovšem jedna jediná se zdá pravděpodobná. Nové vědecké teorie tvrdí Zobrazit celý článek »

Núbijské pyramidy

3. Únor 2009 / Gimi

Núbijské pyramidy

Jako Núbijské pyramidy se označují stavby ve tvaru pyramid v kaňonu Nilu v oblasti dříve známe jako Núbie, ležící v dnešním Súdánu, které jsou architektonicky odvozené od pyramid v Egyptě. Ve starověku byla Núbie domovem různých kušánských království. První z nich, Kermánské království, které bylo založeno někdy kolem roku 2500 př. n. l. s hlavním městem v Kermě, druhé v letech 1000–300 př. n. l. v Napatě a poslední Zobrazit celý článek »

Terakotová armáda

13. Leden 2009 / Gimi

Terakotová armáda

Jako terakotová armáda se označuje vojsko vyrobené z terakotu, které se nachází v čínské provincii Šen-si. Bylo objeveno náhodou v březnu 1974. Dělníci sužovaní suchem se rozhodli vykopat si studnu; namísto vody však nalezli pár soch koní a vojáků. Skládá se převážně z vojáků, výjimkou nejsou ani sochy koní a válečných vozů. Většina soch je v mírně nadživotní velikosti, avšak jsou zde i sochy ve zmenšeném měřítku. Zobrazit celý článek »

Věstonická venuše

6. Leden 2009 / Gimi

Věstonická venuše

Věstonická venuše je keramická soška nahé ženy vyrobená z pálené hlíny pocházející z mladého paleolitu a datovaná do období 29 000 – 25 000 př. n. l. Soška byla nalezena 13. července 1925 v popelišti v horní části pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem prof. Karlem Absolonem. Paleolitickou krásku objevil tým Karla Absolona, známého badatele ve speleologii a archeologii. Sám profesor tehdy na lokalitě nebyl přítomen Zobrazit celý článek »

Abú Simbel

24. Prosinec 2008 / Gimi

Abú Simbel

Abú Simbel je archeologická lokalita na území historické Núbie, dnes v jižním Egyptě, na západním břehu Násirova jezera, asi 290 km jižně od Asuánu. Nacházejí se zde dva starověké egyptské chrámy vytesané do skalního masivu ve 13. století př. n. l. v době vlády třetího panovníka 19. dynastie Ramesse II. Ve své době byly určeny nejen k provozování kultu významných egyptských bohů, ale i samotného krále a jeho oblíbené Zobrazit celý článek »

Září 2018
P Ú S Č P S N
« Bře    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Odkazy

Info kanály

Další zdroje

[CNW:Counter]